Vi är redo för vårens cykelutflykter

Det är mycket man ska lära sina barn innan de tids nog blir självgående. Att cykla är en sådan sak och hjälp, det kräver verkligen sin insats ifrån oss föräldrar. Det hjälper liksom inte att barnen har en enorm vilja att lära sig cykla och att du ger dem en cykel. Du måste investera i tiden det tar till att träna dem, för det är inte så att de lär sig på en gång. När de sedan kan cykla har man en lång träningsperiod framför sig då de ska lära sig trafikregler och att själv hålla koll på omgivningen när du väl cyklar med dem. Viljan att lära sig cykla varierar dessutom från barn till barn. Elsa ville lära sig cykla redan innan hon ens hade fått en cykel samtidigt som Ludwig har avskytt att cykla och vi slutligen fick tvinga honom att lära sig. Oavsett vad så krävs det ett enormt tålamod, precis som med många andra saker med barnen.

Elsa fick sin första egna cykel när hon fyllde 5 år, en rosa cykel med pakethållare och cykelkorg. Hon ville nämligen cykla med sina dockor i en barnsits, precis som jag cyklar omkring med henne där bak när jag hämtar på Förskolan. När jag väl började leta efter en cykel som uppfyllde hennes önskemål trillade jag in på PUKYs hemsida och blev positivt överrad när jag såg deras utbud av olika storlekar på cyklarna. Vi beställde en 18” cykel som är från 5+ åringar och den var helt perfekt i storlek. Det har verkligen underlättat vid läroprocessen att hon fick en cykel anpassad till hennes storlek och ålder. Med Ludwig köpte vi en storlek som egentligen var lite för stor och han kunde inte riktigt sätta ner fötterna i marken när han satt på sadeln. PUKYs cyklar är dessutom väldigt lätta och har en extra låg ram som förenklar av- och påstigningen av cykeln.

Vi har dessutom lärt oss, av våra misstag, att man inte ska lära ut cyklingen med en “stödpinne”! Istället är det bästa sättet att lära sig cykla med en handduk under armhålorna, vi använde en gammal filt och det gick också bra. Först när vi började med detta knepet släppte det ganska omgående för Elsa och hon lärde sig snabbt att hålla balansen. Ja, det gäller ju att man springer bredvid och håller i den där filten för det går undan!

PUKY cykel

Nu är vi äntligen redo för att anta oss utmaningen att åka på en cykelutflykt hela familjen. Jag tror bestämt att det får bli Ven lite senare på vårkanten, ett resmål som är perfekt att upplevas på just cykel.

Previous
Previous

Skidsemester i Alperna - ett återbesök i Zell am See Kaprun och Hotel Stadt Wien

Next
Next

Palma de Mallorca - en stad med 300 soldagar om året